گروه های بیت ایرانی: گلدن رینگ

گلدن رینگ، اگرچه اولین گروه بیت ایرانی نیست اما فعالترین آنها از حیث انتشار صفحه های 45 دور می باشد. ظاهرا تاسیس گلدن رینگ در سال 1346 صورت می گیرد و در کنار جمشید زندی (آهنگساز، خواننده، درامر) که رهبری گروه را به عهده دارد، سعید دبیری (گیتاریست، ترانه سرا)، واروژ و فریبرز (هر دو گیتاریست، هم خوان) اعضای اصلی گروه را تشکیل میدهند. خوانندگانی چون عارف و پانی، در قطعاتی، گروه را همراهی میکنند.

فهرستی از آثار گلدن رینگ که با لیبل مونوگرام منتشر شده، در پشت جلد یکی از آثار گروه دیده می شود و براین اساس نخستین اثر منتشر شده آنها، شاد شاد می باشد که برروی دیگر صفحه “گفتگوی سازها” وجود دارد. این دو قطعه را بشنوید:

معروفترین صفحه گلدن رینگ، “ای یار بلاست” که با استقبال زیادی روبرو شد و بازتولیدهای متعددی از این صفحه، با لیبلهای گوناگون صورت گرفت و حتی در تلاشی که برای تجدید حیات گروه در سال 1351 شمسی صورت گرفت، سعی شد از اعتبار این صفحه استفاده گردد و قطعه “راستی اون یار بلا یادتونه” به همین منظور ساخته شد.

عمر گروه چندان طولانی نیست و اعضای پراکنده شده آن یا مثل سعید دبیری گروه خود را تشکیل میدهند (گروه سعید) و یا مثل واروژ، به تنهایی صفحه هایی منتشر می نمایند.

599 Total Views 4 Views Today

پاسخ دهید