درباره اسدالله خان تار و سنتور

دوست گرامی آقای “شهرام آقایی پور”، به نکته ای درباره اسدالله خان تار و سنتور برخورده اند و آن را برای گروه “صفحه ایرانی” ارسال کرده اند که به لحاظ مفید بودن، عینا نقل می شود.       امیر منصور

یادداشت آقای شهرام آقایی پور:

در بین صفحه های سنگی به نوازنده ای بر می خوریم با نام اسدالله خان که با آواز سید احمد خان صفحاتی دارد.در سفر 1909 لندن با آقاسید حسین سنتورهم و نواخته همچنین صفحاتی از تار وی با آواز جناب دماوندی ضبط شده است.

نکته: اندکی پس از فوت زاون قوکاسیان دو کتاب از وی منتشر شد.یکی گفتگو با ارحام صدر و دیگری با نام “بردی از یادم” مروری بر زندگی لرتا هایراپتیان (نوشین). در صفحه ی 88 این کتاب در مصاحبه با نصرت کریمی آمده :” دایی مادرم اسدالله خان عبید تار می زد، کمانچه هم می زد.صفحه هم پر کرده بود.به نام اسدالله خان، صفحه های یک رو.”

اولاٌ اسم کامل او معلوم می شود، همچنین نسبتش با نصرت کریمی .ثانیاً مشخص می شود وی کمانچه هم می نواخته اگرچه در صفحه ها ننواخته و این نمی تواند از اشتباه نصرت کریمی باشد زیرا وی هنرمند آگاهی  بوده و به سازها آشنایی داشته است.

937 Total Views 1 Views Today

2 دیدگاه در “درباره اسدالله خان تار و سنتور

  1. با سلام
    جناب آقايي پور با سپاس از حل معمايي از تاريخ موسيقي ايران.
    به نظر بنده بايستي تا دير نشده در اين مورد سوالات دقيقتري از جناب نصرت كريمي كرد تا بعدها حسرت نخورد. شايد از طريق ايشان حتي بتوان عكسهايي از اسداله خان به دست آورد.
    مسيح آذرخش

پاسخ دهید